Svls
Святе Вчення, ст. 145

СУТЬ ВІСІМНАДЦЯТА


Дажбоже, Єдиносущий Господи мій, Справедливість і Милосердя, натхненний Вірою в тебе, я прийшов до Людей моїх.


170.

3апитання. Дослідники вважають, що у Вашому віровченні є вища форма монотеїзму. А яка форма монотеїзму вважається звичайною?

Відповідь. У звичайному монотеїзмі Бог (Творець Неба, Землі і всього неживого і живого) є таким, як він намальований на іконі (сивий дід). Тобто, він є матеріальною і духовною істотою. І деякі люди, дивлячись на образ Саваота, грішать, бо думають: "А чи був Бог Саваот юнаком?".

У монотеїзмі вищої форми Бог є Святим Духом, а не конкретною матеріяльною істотою. Вища форма монотеїзму є в Юдаїзмі, Ісламі і в християнській протестанській церкві, особливо в Юнітаріянів.

Юнітаріяни (окремішні, незалежні), їхні церкви є в усіх країнах Світу. Вони вірять: є Бог один, і тому є одна любов до Бога і до людини. Є царство Боже, є вічне життя. Вони не визнають Святої Тройці. Тобто вважають, що Ісус не є Богом.

І вища форма монотеїзму є в РУНВірі. Дажбог — Святий Дух, Дажбог Єдиносущий, Вічний і Всюдисущий. Дажбог — Світло, Правда, Любов. Говорячи про постання і розвиток релігії на планеті Земля, я не проявляю зневаги до різних форм релігії (до анімізму, фетишизму, тотемізму, політеїзму). Від духовного розвитку людини залежить рівень її релігійних понять.


171.

3апитання. Учителю, в польському журналі "Kultura і Spoleczenstwo" (том 36, 1992 р.) я прочитав про нове віровчення Силенкове. Там зазначено, що в РУНВірі є пантеїзм. Чи так є? Поясніть, що означають терміни "теїзм" і "деїзм"?

Відповідь. Можливо ви не маєте нагоди у бібліотеці знайти книжки, де на ваші запитання є відповіді. У РУНВірі так, як і в кожній релігії, є відчутний пантеїзм. Грецьке "пан" (все) і "теос" (бог), отже — всебожість (Бог у всьому і все в Богові).

Є пантеїсти, які вважають, що немає Духа понад Природою: Бог у природі і природа в Богові. І хоч наші Предки вірили, що боги живуть на небі (у сварзі), все ж дивилися на природу, як на Храм Божий.

Я вважаю, що творці усних "Вед" (Трипільці) бачили божественність у природі, їм здавалося, що вся природа дихає диханням божеств. У всіх її явищах є Бог. Отже, у них богорозуміння було зовсім не таке, як у авторів "Біблії".

Слова "теїзм" і "деїзм" з погляду мовного мають однакове значення (божизм, божість), але мислителі вклали в них інакші поняття. Наприклад, теїсти вірять, що Бог це особистість, яка створила Світ і ним керує. Проявляє себе у явищах природи і житті людей. Теїзм є в політеїзмі і в монотеїзмі.

Деїсти вірять, що Бог первопричина усіх первопричин, Бог створив світ, і пішов на "саббат" (відпочинок). Світ розвивається за законами природи. Деїсти боронили волю

145