Svls
Святе Вчення, ст. 152
Хитропідлесливий, Ісаак — Усміхнений, Джашуягве-Джашуя (Ісус) — Спасенний Єговою, Еліягв (Ілія) — Мій Ел Єгова, Мойсей — Витягнутий з води.

Грецькі імена. Зеновій — від Зевса, Денис— від Деонисія. Дмитро — під Деметри, Юрій (Георг) — Землекоп, Улас (Уклас) — В'ялий, Дамокл — Відомий світові. І латинські імена. Марко — від Марса, Роман — Римлянин, Віктор — Переможець, Віталій — Життєвий. У Англо-Саксів: Альберт — Достойний, Едгар — Щасливий, Вільям — Хатній, Роджер — Слава, Етель — Достойна. Келда — Весна (скандинавське), Албіна — Біла.

І Москвинські імена часів сталінщини. Владлен — Владімір Ленін, Роблен— Рожденний бить ленінцем, Реввола—Революціонная волна. Отже, "дєті октября" отримували імена в дусі "пролетарського інтернаціоналізму". У Африці є плем'я Кікуйо, яке дає імена дітям відповідно до "настрою погоди". Дівчина народилася в сонячний день, їй дають Ім'я Няріо ("ня" — вона, "ріо" — сонце). Хлопчик народився підчас дощу, він отримує ім'я Вамбура (Дощ). Зріднене плем'я у Іменах бачить свою творчість, і це збуджує в ньому почуття племенної окремішности, гідности.

Римо-католицька церква в Англії навіть у 16-му столітті забороняла Англійцям називати своїх дітей рідними англійськими іменами. І далі зденаціоналізовує тих, які стають католиками. Кореєць Гам, у Римі освячуючись на корейського єпископа, мусів прийняти ім'я Августин, Єпископ Авона (країна Камерун) отримав ім'я Теофіл, Єпископ Зубеір (країна Судан) отримав ім'я Габріел.

Якщо не має значення, яке ім'я — рідне чи чуже, то чому Греки, за грецьким ритуалом княгині Ользі дали ім'я Геллена, а князеві Володимирові — ім'я Базиліус. Чому Христос має ім'я Яшуя (Ісус), а не Боголюб? Ні, ім'я це справа не тільки "іменна", а й духовна, культурна, мовна, національна, політична. Коли б Кияни 1200 літ тому дали Грекам Київську релігію і зкиянізували їх, Греки б сьогодні мали українські імена. Коли б Володимир прийняв Віру "от Арабов", сьогодні б Кияни мали арабські імена.


182.

3апитання. Ви закликаєте визнати рідні імена. Які вони, де вони?

Відповідь. Після 988 року попи, прибулі з Греції, нам давали грецькі, юдейські імена, у нас не питаючи згоди. У "Мага Вірі" у розділах "Чужі і Рідні імена, прізвища, назви" подаю список рідних українських імен. І кажу: не біймося своїм доням давати імена Зірка, Калина, Русявка, Оріянка, Рідна, Голубка, Веснянка, Маківка. Ім'я дівчини Маківка пахне духмяністю рідного степу, асоціюється з морем золотавих нив, у яких пломеніють червоні, як кров, маки. У нас були гарні дохристиянські імена: Лада, Миролюба, Людмила, Зоряна, Жданна, Бажанна, Ярослава, Любомира.

Рідні імена відповідають природі Вітчизни, духові Народу, його душевним почуванням, пісенності його мови. Чужі імена, чужі прізвища, чужі назви сіл, міст, накинуті духовними чи мілітарними вторжниками, чинять розлад в народних почуваннях, руйнують міст, який духовно ріднить Потомків з Предками. Так я думаю, такий я є: я вийшов з душі мого Народу— Україна для мене дорожча за моє життя, і в цьому моя сила, благовістя моєї святої Віри.

152