Svls
Святе Вчення, ст. 27

У юдаїзмі визначено: «зуб за зуб», «око за око». Ісус, скасовуючи цей закон Мойсея, сказав: коли тебе вдарять у ліву щоку, підстав праву; коли в тебе забрали свитину, ти віддай і сорочину.

Ісус проповідував, що він (Ісус) і Господь Саваот є те саме, «одне», «Євангеліє», Іван, 10,30. І це між юдеями викликало обурення, і оцінювалося як богозневажництво, і тому Ісус «повинен умерти», Маттей, 26, 65-66. Незважаючи на це, Ісус вірив, що юдеї кращий, Богом вибраний народ, і гоям казав, що походить «спасіння від юдеїв», Іван, 4,22.

Юдеї були тяжко гноблені римлянами. Вели боротьбу проти римської деспотії. Та Ісус їм говорив: «Моліться за тих, що зобижають вас, і гонять вас» Маттей, 5,44. Усяка душа властям вищим нехай кориться. Немає бо власті, коли не від Бога. Які ж є власті, від Бога вони наставлені», Павло до Римлян, 13,1.

У «Євангеліях» читаємо, що фарисеї казали, що Ісус «п'яниця», Маттей, 11,19.

Інші свідчили Пилатові, що Ісус «лиходій», Іван, 18,30. Я вважаю: було б справедливіше, коли б Ісус, проживши життя, помер від старости. Обмови і кара смертна (на хресті чи на шибениці) інакше віруючих, є виявом жорстокости.


7.

3апитання. Є думка, що там, де політеїзм (многобожжя), панує плюралізм, демократія, а там, де монотеїзм (віра в одного Бога)— деспотизм самодержця.

Відповідь. У Єгипті було многобожжя. І деспот-фараон поклонявся багатьом богам, тримаючи народ у жахливому рабстві. І жерці рекли, що фараона охороняють боги Єгипту. Римські імператори сповідували римську народну многобожну віру, яка оправдувала їхній деспотизм і проголошувала їх богами.

Чингис хан Темуджін визнавав многобожну монгольську віру, і всюди діяв як тиран. Він своїх опозиціонерів (курултаїв) живцем зварив у котлах так, як імператор-християнин Констянтин свою жену Фаусту.

Плюралізм, гуманізм не в тому, яка віра: політеїстична чи монотеїстична, а в тому, які у вірі втверджені основи моралі, народні права, закони ставлення людини до людини.


8.

3апитання. Бог один, а релігій тільки світових кілька: буддизм, християнство, іслам? Чим це пояснити?

Відповідь. Релігій багато тому, що є багато неоднакових розумінь Бога. Є релігії інтернаціональні: буддизм, християнство, ісламізм. І є народи, які мають національні релігії (Японці, Індуси, Юдеї, Китайці та інші). Вони своїми національними вірами установлюють своє окремішне (незалежне) місце в духовному житті Людства.

Та всі інтернаціональні релігії мають національне коріння. Без Індуської віри не було б буддизму, без Юдейської віри (юдаїзму) не було б християнізму. І тому в Америці усталений термін: юдейо-християнізм.

Заратустрова віра національна монотеїстична, та без персіянської многобожної віри не було б заратустріянізму. І тут треба зазначити: без многобожної віри наших предків не було б монотеїстичної РУНВіри.

27