Uchs
Учитель Силенко, його родовід, життя і Віра в Дажбога, ст. 116

22. Хто є добрим українцем

12 листопада 1967 року в Ню-Йорку в залах готелю «Гілтон» відбувається Перший Світовий Конгрес Вільних Українців (СКВУ). Кожний делегат зобов’язаний скласти від імені своєї організації грошовий вклад в сумі 35 доларів, отримати посвідку, що він є офіційним делегатом. Вірні РУНВіри в Монреалі (Канада) оплатили подорож до Ню-Йорка для Учителя Лева Силенка. Він офіційно на СКВУ репрезентував Громади РУНВіри в Діаспорі.

Справді, це був найвеличніший в історії український з’їзд: прибули делегати з Європи, Австралії, з країн Південної Америки, з різних провінцій Канади і Штатів Америки. Є зарепрезентовані всі українські партії, культурні установи і церкви Діаспори.

Стоять столи, на яких розкладені різні видання, є й числа часописів «Рідна Віра», «Самобутня Україна». Професор А. Білецький тут же дає відповіді на різні запитання у справі РУНВіри. Присутні М. І. Лозовий і його родина, вони при нагоді роздають листівки про РУНВіру.

Делегати Конгресу мали бенкет: обідали і слухали промовців. За столом, де сидів Лев Силенко, був Валерій Остапенко з своєю дружиною, Іван Свириденко. Вони тут познайомилися з Учителем Левом Силенком. І була домовленість, що до Бріджпорту приїде Силенко, щоб в Народному Домі виголосити доповідь про нові твердження з історії Стародавньої України.

Українці, присутні на СКВУ, зрозуміли, що усіх їх єднає українська мова, Українець, прибулий з Аргентини, не міг би знайти спільної мови з українцем з Канади, Українець з Франції не міг би домовитися з українцем з Бразилії чи з Америки, Який злочин роблять ті душпастири, які занглійщують своїх парафіян.

Лев Силенко почав розмову з греко-католицьким священиком Піскальним, який, довідавшись, що це той Силенко, який проповідує РУНВіру, розгнівано сказав: «Ви не українець, бо не визнаєте Святої Тройці — не вірите в Отця і Сина і Святого Духа!»

Силенко відповів; «Не вірю! І на це я маю право. І не ви будете визначати, хто є українцем, а хто ні. Латиноамериканець визнає Святу Тройцю, і тому він для вас є українцем?»

Дивне визначення, подібне на совєтське: як ти визнаєш партію Лєніна-Сталіна, значить ти добрий українець. А як — ні, ворог народу...

Або: віриш, що римський папа — намісник Бога на землі, цілуєш ікону Саваота, Бога юдейського — значить ти українець. А ні — значить большевик, антихрист. Люди добрі, чи можна з таких антиукраїнських українців створити достойну, цілеспрямовану українську громаду?!

На Першому СКВУ в Президії у перших рядах сиділи єпископи, митрополити греко-католицької і греко-православної церков, виблискуючи хрестами на грудях. У американців, які були гостями, складалося враження, що це не СКВУ, а церковний Собор, який відбувається у присутності світських, церковних діячів. Америка є протестантською, і Президенти Америки на грудях не роблять хрестів.

Присутній на Першому Конгресі СКВУ прем’єр-міністр Канади Джон Діфенбейкер

116