Uchs
Учитель Силенко, його родовід, життя і Віра в Дажбога, ст. 137
записував і їхав далі. Дорога (Вінніпег— Міннеаполіс—Клівленд—Ню-Йорк) довга. Строфи родилися за строфами. Стільки строф, скільки й було автових зупинок. І так появилася пісня «Гість з Храму Предків» ».

Отже, як тут згадує Автор «Гостя», Він, ідучи автострадами Канади й Америки своїм автом, старався, щоб і в дорозі був Його час продуктивно використаний: при швидкості 120 км на годину складав гимн, присвячений Стародавній Оріяні-Україні.

Коли у друкарні газети «Канадійський фармер» вже була видана «Мага Врата», Йому сказали, щоб Він, оплачуючи видання, заплатив і податок.

Лев Силенко пішов у Вінніпезі до Департаменту національного оподаткування, показав містеру Джану А. Каунту, менеджерові, щойно видану книжку. І тут же отримав (це було 21 квітня 1970 р.) документ, що цю книгу та інші твори Лева Силенка Канадійський уряд звільняє від оподаткування (тут подаються факти на основі документів, які знаходяться в Архіві при Соборному Храмі Святині Матері України).

У вступному слові до «Мага Врата» А. Білецький (професор Каннектикатського університету, США) написав: «Лев Силенко нікого не повторює, і Він лишиться в історії ніким не повторений».

«Мага Врата» — такого голосу, голосу відваги, бадьорости й оптимістичного погляду в майбутнє вже давно не чула (якщо взагалі чула!) наша еміграція і наші українські читачі взагалі». (Д-р Юліян Мовчан, «Канадійський фармер», 15 серпня 1970).

«Гість з Храму Предків» написаний більше, ніж 35 років тому. Це був час, коли в Україні проходило тотальне омосковщення українців, очолене політруками і попами. І душа «Гостя з Храму Предків» хоч і перебувала за океаном, страждала стражданням гнобленого народу. Висловлювала почування безстрашно, священнодійно. Відчутна суворість, безпосередність, добротливість».

Коли я запитала: «Ви поет?», Він відповів: «Гість з Храму Предків говорить до всіх і до нікого. Не шукайте в Ньому поета, прозаїка. Пізнайте у Ньому себе, своїх людей, своє Минуле, щоб ви могли збагатитись вірою в себе і успішно йти в Майбутнє».

137