Uchs
Учитель Силенко, його родовід, життя і Віра в Дажбога, ст. 148

31. Отриманий офіційний дозвіл на будову Соборного Храму Святині Матері України

Починаючи з квітня 1971 року у «Самобутній Україні» друкуються уривки, підготовлені для «МАГА ВІРИ», а з січня 72 року повністю поміщені Дні з «МАГА ВІРИ»: «Світ і його тайни», «Людина і Безмежність», «ОСІДУ — сила українська», «Українська Духовна Революція», «Людина і її свідомість». І відтепер у кожному числі часопису йтимуть статті, які ввійдуть до «МАГА ВІРИ».

Учитель Лев Силенко між вірними, які визнають його Вчення, користується великим авторитетом. І де є таїна цього? Суть в тому, що вчення Силенкове нове, організаційна структура, яку він творить, нова, будова Святині, яка є в плані, нова. Як має виглядати Святиня? В листах надходять різні поради. Добре Святиню мати у формі кола, і дах має бути зі скла, навколо Святині рів, наповнений водою. Такий проект прислав архітектор з Клівленду (Огайо). Інші кажуть, що Святиня має бути подібна на Церкву святої Софії у Києві. Надійшло багато різних проектів, пропозицій.

Лев Силенко думає: «Свята Софія в Києві — це убога копія святої Софії у Константинополі. А в Києві були ж Святині самобутні, поставлені київськими майстрами. Є тільки здогади про те, як вони виглядали ззовні і зсередини». (І про це читаємо в «МАГА ВІРІ»). Силенко сказав своїм вірним, що греко-католицькі і греко-православні церкви побудовані на зразок грецької церкви, принижують українську гідність. У Вінніпезі Він був очевидцем такої події. До української греко-православної церкви, яка стоїть на Мейн стріт, під’їхав автобус з Міннеаполісу (США).

З автобуса вийшли американські студенти, і всі зайшли до цієї церкви. Силенко, який в цей час йшов вулицею, також зайшов. І чує: професор (американець) каже студентам, що ось так виглядає грецька церква ззовні і зсередини. У середині є портретня (іконостас). Тут здійснюється літургія за грецькими догмами і канонами.

Незважаючи на те, що Силенко має переконання: грецька ортодоксія чужа для нас, українців, Він в душі відчув кривду. Як воно не є, але ж цю церкву побудовано за українські гроші, цей іконостас розмальовано українськими малярами, і ні одним словом професор-чужинець не згадав студентам, що ця церква має щось спільного з українцями. Отож українці пришиті, як латка, до грецької ортодоксії. Вони не мають українського розуміння віри Христової, українських догм і канонів. Вони — прибудівка грецької ортодоксії. Як це образливо, принизливо.

Лев Силенко йшов по Мейн стріт. Він обдумував, як має виглядати Соборний Храм Святині Матері України. На придбання земельного простору Оріяна було зібрано 12000 доларів. Сума ця порівнюючи мала, але є можливість у гарному місці купити 8 —10 акрів землі. Лев Силенко в основному сам обдумував, усе зважував, робив рішення і потім окремим листом розсилав заклики почати реалізацію цього рішення.

Першими, які започаткували збірку грошей, як уже зазначалося, були Мирослав Носаль, Божедар Чубенко, Оля Юречко. Їх підтримали, складаючи в Дар: М. Чубенко — 1000 доларів, М. І. Лозовий — 1000 доларів, М Марків — 1000 доларів, П. Хім’як — 1000 доларів, А. Ляхин — 1000 доларів, А. Скляренко — 500 доларів. І надходили пожертви по

148