Uchs
Учитель Силенко, його родовід, життя і Віра в Дажбога, ст. 160

34. У Константинополі — колисці греко-ортодоксії

10 жовтня 72 року Лев Силенко прибув до Істанбула.

Тут є великий готель Гілтон. Але в Силенка немає грошей, щоб в ньому винайняти кімнату. На аеропорті йому дали адресу дешевшого готелю.

Він іде вулицями вечірнього Константинополя, шукає вулицю, де знаходиться Його готель. Вулиці вузькі і напівтемні, по обидва боки стоять кам’яні халупки, мабуть, тисячу років тому побудовані. Біля них сидять турки. Біля халупок продаються дині, на сковороді печуться великі коржі.

Силенко купив диню і корж. У готелі винайняв кімнату за десять доларів і пізно ввечері почав обідати. З вікна оглядав Константинополь. Пригадав: тут перебував Його дід Трохим, який був гостинно вітаний турками (читаємо про це в 1-му Дні «МАГА ВІРИ»).

Вранці наступного дня Він вже оглядав палаци султанів, які на Нього не зробили якогось особливого враження. Відвідав могилу славної українки Роксолани. Уважно зі всіх сторін обійшов святу Софію, яка тепер є мечеттю. До Софії турки заходять, щоб помолитися Аллахові, щоб славити Пророка Магомета. Біля входу до Святині всі роззуваються (скидають черевики), миють руки, ноги. Долівка святої Софії кам’яна, покрита старими, вже витертими килимами.

Лев Силенко, щоб пошанувати віруючих мусульман, скинув черевики і тут же на лавці поклав їх. У шкарпетках зайшов у Святиню. Він оглянув уважно кожну розмальовану стіну. Всюди поверх християнських ікон є арабські написи великого розміру, які означають: «Прийшов Магомет і переміг юдейця Ісуса».

Силенко, оглядаючи Софію, думав: ось тут вівтар, ось там головні двері входу, а там бічні двері. Тут стояла Київська княгиня Ольга. Правдивої віри шукала. Думала про зраду світлої духовности Київської Руси (була в оточенні грецьких попів). (Оповідь про княгиню Ольгу подана в «МАГА ВІРІ»).

Силенко, оглядаючи Софію, думав: ось тут вівтар, ось там головні двері входу, а там бічні двері. Тут стояла Київська княгиня Ольга. Правдивої віри шукала. Думала про зраду світлої духовности Київської Руси (була в оточенні грецьких попів). (Оповідь про княгиню Ольгу подана в «МАГА ВІРІ»).

Перед головними дверима є вузький коридор, і тут в суцільному камені видовбана яма — нагадує ніби чашу. У ній може поміститися людина. Кажуть: тут архиєреї вихрещували принців, принцес.

Лев Силенко — добрий знавець історії, і коли Йому сказали, що ось тут був гіподром, Він подумав: тут катували тих, які не хотіли приймати грецьку ортодоксію, і про це Він написав у «МАГА ВІРІ».

Зі всіх сторін Він оглядав Константинополіс. Навколо горби, на яких від сонця вигоріла трава і кущі. Бідна земля, неприваблива, а скільки в Україні написано книг про це місто, назване греками Царгородом.

Далеко-далеко Царгородові до Києграда, біля якого пливе солодководий Дніпро, а навколо чарівні ліси, чорнозем, багаті пасовища і ніжне підсоння — справжній земний рай.

11 жовтня 72 року Силенко узяв таксі і приїхав до резиденції патріарха Деметріуса Першого. Оглянувши все навколо, Він побачив неприємну картину: недалеко грецький базар, на якому продаються різні старі речі, меблі, а також подушки, кури, фрукти та інше.

160