Uchs
Учитель Силенко, його родовід, життя і Віра в Дажбога, ст. 38

7. В оточенні рабів і їх гнобителів

Влітку 1938 року в газетах поміщалися оголошення про набір студентів на навчання.

Левко хоче стати студентом Харківського технікуму журналістики. Але в оголошенні зазначено: треба бути комсомольцем. Отже, це не для Левка.

Учитель йому радить стати студентом Дніпропетровського художнього технікуму. Запевняє, що він має талант художника. Левко вагається: не вірить, що має справді велике покликання до малювання, хоч малюнки в нього виходять кращі, ніж в інших учнів.

Педагогічний технікум в Олександрії, куди хотів би поступити Левко, також потребує довідку про соціальне походження. І тут диво. Кременчуцький бібліотечний технікум усіх приймає: не вимагає посвідки про соціальне походження і не зазначує, що треба бути комсомольцем.

Лев Силенко восени 1938 року стає студентом Кременчуцького бібліотечного технікуму. На зборах студентів, які були прийняті до технікуму, директор чомусь згадав тільки Силенка, зазначивши, що він на «відмінно» склав вступний іспит.

У технікумі з села Ратьківка-Богоявленське (а тепер Ворошилівка) Левко один. Усі студенти — це діти з навколишніх сіл, міських майже немає. Усюди чути тільки мову українську.

Левко швидко заприязнився з бібліотекарями книгозбірні технікуму. Левкові дозволено заходити до середини, де рядами стоять великі стелажі з книгами. Він інколи помагає складати книжки на полицях. Помітив: російськомовних більше, ніж українських. Найкраще оправлені твори Леніна, Толстого, Пушкіна. Є багато дореволюційних видань, на яких видніється двоголовий орел.

Левко думає: те, що дозволяється москалям, українцям забороняється. Правду пише Шевченко: москалі чужі люди, роблять лихо з вами. Силенко відчуває гнів, обурення, і цей гнів ніби гоготить в його душі. Він не має з ким його розділити.

Перед Новим роком були вибори до студентського комітету. Левко виступив з промовою. Зазначив, що усім треба успішно навчатися: кожний перш за все сам відповідає за успіхи в своєму житті. Його промова усім сподобалася (студентам і учителям). Він був вибраний до студентського комітету, очолив його культурний відділ.

Левко має талант оратора. І це відчуває кожний, хто його слухає. На уроці української літератури він говорив про зміст Шевченкової «Катерини». Оповідав натхненно, захоплено, вживав добірні слова, гарно будував речення. Студенти притишено слухали. Навіть у сусідньому класі, який був відділений розсувною стіною, стало тихо. Левко розповідав 30 хвилин. Учитель, ставлячи оцінку «відмінно», голосно сказав: «Отак треба говорити!»

Між учителями технікуму незгода. Ширяться чутки між студентами, що учителька Магдалина Школьник (парторг) і учитель Мойсей Наумович (математик) критикують учительку Кравченко за те, що вона приятелювала з ворогом народу — учителем, буржуазним націоналістом, який два тижні тому був арештований.

Кравченко викладала українську мову. Мала товсті русі заплетені коси. Любила ходити в синій блюзці. Студенти не знали, що для парторга це асоціюється з українським

38