Uchs
Учитель Силенко, його родовід, життя і Віра в Дажбога, ст. 60

Селянин сказав: «Ми українці, нас і руських в окопах ще за царя одна воша гризла, ми їли з одного котелка, і ми вже, як брати. Так думають у селі наші люди».

Лев Силенко спокійно вів розмову: «Москалів гризла воша, як тих, які будують імперію від Японії до Фінляндії. А нас гризла воша, щоб ми були їхніми рабами. Щоб ми цуралися мови рідної матері, яка була царями заборонена, осміяна. Імператриця Московитії розпинала нашу Україну, а Петро І доконав її, сиротину. На кістках українських синів будувався Санкт-Петербург. Отож, як бачите, одна воша нас гризла. Ми, гноблені століттями, не можемо брататися з гнобителями, бо таке братання неморальне, рабське».

Лев Силенко має вдачу гарячу, емоційну. Але вміє при потребі володіти собою, стримуватися. Він не сказав односельчанинові, що Сталін і Гітлер — два тирани, які дивляться на українців як на своїх рабів. Вчора в Москві й Берліні браталися, договори підписували, бокали з шампанським випивали, а сьогодні зчепилися в кривавому поєдинку і гарцюють на сльозах українського народу.

«Я Вам це кажу, як рідному батькові. Ви ж старша людина, я можу бути вашим сином, не віддавайте мене німцям, привізши в Олександрію. Моя мама шанує вас і вашу дружину. Казала мені, що ви є навіть наш далекий рідняк».

Селянин розчулено сказав: «Мій брат катується в Сибіру, там, де і твій тато. Усе, що Ти оповідав, глибоко зворушило мене. І про це нікому в селі не скажу. Тебе в селі люди люблять, я це знаю. Маєш тут вузлик. Це моя жінка передала тобі на дорогу».

... Ось і Олександрія. Лев Силенко зайшов до хати тітки Марії. У неї винаймає кімнату якась жінка (медсестра). І вони живуть удвох. Чоловік Марії, Іван Півняк, рідний брат Олени, матері Лева Силенка, був арештований на початку 30-х років і безслідно пропав у підвалах НКВД.

Тітка Марія на другий день пішла з своїм племінником на станцію Олександрія, де начальником був її родич. Він сказав їй, що посадить Левка просто до машиніста, і так Він доїде до Києва. Тітка для машиніста дала кусок сала.

60