Uchs
Учитель Силенко, його родовід, життя і Віра в Дажбога, ст. 90

17. Його щиро вітають у Торонтo

У 1953 році Силенко на кораблі «Стюарт» прибув до Квебеку (Канада), а звідти потягом до Торонта. Зустрів Його на залізничній станції власник кондитерської фабрики пан Микуляк. Сказав: «Хоч я у документах записаний як Ваш спонсор, у мене для Вас праці немає. Ви вільні, ідіть куди хочете».

І тут найшовся приятель ще з Німеччини, який забрав Силенка до себе.

У Торонті Богдан Солук мав українську радіопрограму. Силенко почав готувати йому новини для радіо, за що отримував платню 20 доларів на тиждень.

У широковідомій фірмі в Канаді, яка виробляє трактори, комбайни і сільськогосподарську техніку, працював інженером киянин Віктор Приходько. Ще з Києва добрий приятель Силенка, знаний як в’язень совєтських концентраційних таборів, запросив Його до себе. В розмові Приходько сказав: «Я тобі можу дати роботу, але вона пов’язана з тяжким залізом, не думаю, що витримаєш ».

Українські молодечі організації влаштували зустріч українського громадянства з поетом, письменником і промовцем Левом Силенком. Його доповідь відбулася у великому залі в Торонті на Бетерс Стріт, вступ за добровільними датками. На зустріч прийшло багато людей, які знали Силенка з Його виступів у таборах в Німеччині. Вони хотіли знову почути палке слово славного промовця, якого щиро вітали, і склали для Нього добровільні пожертви.

У часописі «Український робітник» (20 листопада 1953 р., Торонто) в статті «Лев Т. Силенко (Орлигора) в Торонті» згадується, що «редакцію «У. Р.» відвідав щойно прибулий з Європи відомий вже з місцевої української преси Лев Силенко (Орлигора). В довшій розмові з Ним наших редакторів знайшли ми молоду й талановиту людину, про діяльність якої подаємо ось що: Лев Т. Силенко — автор нашумілого «Відкритого листа до Американського Народу», що був в українській і англійській мовах опублікований в щоденнику «Свобода» і розісланий американським сенаторам і конгресменам. Лист був колишнім литовським консулом особисто вручений Меккерену і був обговорений під час зміни еміграційного закону».

«Лев Т. Силенко — один із найголовніших свідків паризького процесу В. Кравченка, про свідчення якого (двогодинна оповідь про голод в Україні перед французьким трибуналом) широко писала світова преса. Він автор численних публікацій і книги-трилогії «Будні нашої епохи», яка щойно вийшла в світ (видана Українською Видавничою Спілкою в Лондоні). Він оригінальний новеліст-психолог і блискучий промовець — безпартійний український патріот.

Після оголошення нападів на Лева Т. Силенка червоною московською пресою появлялися статті проти Нього в московсько-фашистській пресі, що закликала до «фізіческого воздействія на врага Силенка (Орлигору)» («Голос народа», Мюнхен). «Сьогодні, дякуючи гуманному ставленню Канадійського Уряду до жертв злочинної російської комуністичної імперії, Лев Т Силенко знайшов притулок на вільній і гостинній канадійській землі» («Український робітник »).

Кінопродуцент Богдан Солук вирішив зняти фільм про діяльність УПА. Попросив

90