Uchs
Учитель Силенко, його родовід, життя і Віра в Дажбога, ст. 93

18. Замах на Його життя

У газеті «Новий шлях» за 14 жовтня 1961 року (Вінніпег) поміщена стаття про замах на життя Лева Силенка (Орлигори). У статті читаємо: «Часопис Саскатун «Стар фенікс» в числі за 13 вересня 1961 року повідомив, що 12 вересня 1961 р. ввечері, коли письменник Л. Т. Силенко (Орлигора) після вечері в ресторані «Крезент» в Саскатуні при 20-й вулиці розплатився і вийшов на вулицю, напали на Нього раптово троє невідомих. Закривавлений, Силенко втратив притомність. Нападники щезли в сутінках ночі. Повідомлена посторонніми свідками поліція прибула негайно на місце випадку, переслухала їх».

«Силенко був відправлений до місцевого шпиталю, де Йому дали медичну допомогу. Поліція заявила, що імена свідків нападу має, але нападників не вислідила. Л. Т. Силенко ствердив, що підозрілі люди Його переслідували, але Він не звертав на це уваги, хоч і припускав, що це могли б бути агенти Москви, бо від кількох років в комуністичній пресі йдуть напади на Його особу за Його діяльність у Канаді. Силенко ствердив, що Він виголосив понад 250 доповідей в самій Канаді, розкриваючи у них злочинність Москви супроти України» («Новий шлях»).

(Треба сказати, що місцеві комуністичні газети «Українське слово» (Саскатун) і «Українське життя» (Торонто) часто виступали проти Силенка, нападаючи на Його діяльність).

Замах на Силенка був здійснений не з метою грабунку, бо напасники не вийняли з Його кишені грошей. Була мета: сильним ударом залізного предмета по голові убити Силенка. Та сталося диво: у секунду замаху Силенко блискавично повернув голову, і залізний предмет тільки здер шкіру на голові вище правого вуха.

Лев Силенко отримав багато листів з висловами співчуття та з побажаннями продовжувати виголошувати промови про злочини більшовицької Москви в Україні.

Д-р Юліян Мовчан у листі від 9 березня 94 року написав: «Дорогий Учителю, переглядаючи свої архіви, знайшов вирізку з газети «Новий шлях» про напад на Вас 33 роки тому у Саскатуні. Також не знаючи, чи Ви маєте в себе цю вирізку, долучую Вам до Вашого архіву. Можливо, особа, яка писатиме колись книжку про Ваш життєпис, використає її. При цьому хотів би додати, що якщо Вам щасливо вдалося пережити той напад, то це дуже правдоподібно тому, що Ви перебуваєте під постійною охороною Дажбога».

Силенко, не звертаючи уваги на погрозливі анонімки і на замах на Його життя, активно продовжує свою діяльність. Із міста Саскатун Він поїхав на південь Канади. Мав доповіді у містах: Ріджайна, Мус-Джов, Принц Альберт, Норт Бетелфорд та в багатьох інших поселеннях, де живуть українці. І доїхав до Едмонтону — столиці Альберти.

Висвітлював свої фільми і виголошував промови у містах Вегревіл Сан-Паул, Медицин Гет, Лакла-Біч, Атабаска, Грен Прері, Вільно, Мирнам, Калгарі, Ледбрідж та в дванадцятьох інших місцевостях, де живуть українці.

З міста Ледбрідж Він поїхав на схід у напрямку Бритійської Колумбії. Була зима. У гаражі на автостоянці сказали, що тепер впали великі сніги. Дорога через високі обривисті Роки-гори (Скелясті гори) закрита. Але якщо шини автових коліс одягнути в залізні

93