Тридцять другий день.
людину: спрага людині наказує йти до джерела, голод їй наказує вбивати звіра, мудрість їй наказує боронити Вітчизну.

33. Невдумливим людям розумні люди скажуть: "Самопоневолення, тобто духовнотілесна добровільна самодисципліна - шлях волі єдиноправильний і єдиноуспішний. Самопоневолення - це духовна вакцина проти неволі".

"Щоб людина не захворіла на холеру, в її кров вводять ослаблені бактерії холери. Тіло, перемігши малу дозу холерних бактерій, витворює в собі силу не боятися холери. Щоб поневолена людина (особливо та, що народжена в неволі) стала вільною, їй треба навчитися поневолювати ті навики, які її вчать миритися з невільничим життям".

34. Великі люди стали великими тому, що вони вміли свідомо поневолювати свої злі сторони характеру (лінивство, зневір'я в годину невдач, сліпу емоційність, прив'язаність до особистих життєвих розкошів, лякливість, рабську покірність, споживацьке ставлення до життя) і вміли вони свідомо виховувати в собі творчі достойні сторони характеру (цілеспрямованість, організованість, дисципліновану активність, послідовність, вольовість, непохитне прямування до мети, вміння перемагати перешкоди).

35. Щоб слово "вольовість" дехто не втотожнював зі словом "воля", зазначую, що слово "наполегливість" - синонім вольовости. Наполегливість мудра, тактовна й послідовна в досягненні мети - священна таїна успіху людини, організації, племени, народу.

Свідомість повинна свідомо збагачуватися навиками вольовости, вивчати психологію вольовости, джерела її самопоявлення і самозникання. Тому, що вольовість твориться під час змагань, потрібно культивувати спортові змагання, мистецькі (мистецтво слова, пензля, організаційного такту, краси духовної і тілесної).

Еволюція - це несвідоме й свідоме змагання. Постійно відбувається в рослинному, тваринному й людському світі змагання за продовження роду, за утвердження життя. Північні вторжники, знаючи, що почуття змагання існує в психіці кожної людини (тобто, почуття любови до себе) використовують його для своїх брутальних справ. Вони слово "змагання" знеславили так, як і слово "воля". Вони знеславили багато світлих навиків людських. Вони світлу любов до народу звуть "буржуазним націоналізмом". Одначе це не значить, що ми не повинні їх (навики) плекати, даючи їм правильні, матір'ю-Природою усталені поняття.

36. Живе ніким не спростована правда, що людина родиться вільною. Щоб оборонити свою волю, людина своїми мислями і почуваннями єднається з членами роду свого, з інтересами племени свого. Вона знає (добрим інстинктом відчуває), що тільки в спілці з однодумцями вона може розвинути себе, проявити свої мислі, свою особисту волю.

1004