П’ятдесять перший день.

53. "У "Біблії" написано, що бог Елогим створив світ. Є вислови: "І сказав Бог"".

- Кому Бог сказав? З ким говорив? Хто каже: "Бог Елогим", той демонструє свою безпорадність. Слово "Елогим" значить "Боги". У оригінальному скрипті "Тори" було написано: "І сказали Елогим", тобто, "Боги". Рабіни в місті Олександрії (Єгипет), перекладаючи "Тору" на грецьку мову, робили довільні редагування. Вони були поліпшувачами жидівського розуміння Бога.

54. "Чому греки-християни кажуть, що тільки їхнє розуміння Бога правильне, а латини-християни - тільки їхнє?"

- Тому, що їхня релігійна культура ознаменована нетерпимістю до інакшевіруючих. Я кажу: монополії на розуміння Бога немає: кожному народові дане право мати рідне розуміння Бога. І нікому не дозволено позбавляти народ цих прав.

"Жидівська Енциклопедія" (1904 р., Ню Йорк) пише, що "Бог - Датель жидівських законів". Митрополит Іларіон (Огієнко) у книжці "Обоження людини" (Вінніпеґ, 1954, стор. 40) пише, що "Біблія" має двох Богів, різних за характером: "Старозавітній Єгова був Богом грізним, що наводив страх на людей, а новозавітній Бог-Отець наш рідний, повний любови, милосердний, чоловіколюбний".

Чи думав митрополит, висловлюючи такі теологічні міркування, що коли він помре, то буде відправлений до Єгови, що "наводить страх на людей", тобто, буде відправлений "на лоно Авраама?"

Авраам і Мойсей поклонялися "старозавітньому Єгові - Богові грізному". І цей "грізний Бог", що "наводив страх на людей", був товаришем (другом) пастуха Авраама, і про це я читаю в "Біблії" (Ісая, 41, 8).

55. "Учителю, що найбільше принижує реліґію?"

- Невихованість мислення і почування, релігійна нетолерантність, мілкодумна самовпевненість. У "Євангеліях" (1 до Тимотея, 2, 5) читаю: "Один Бог і один посередник між Богом і людьми, чоловік Ісус Христос". Євангелисти мають право так думати: але вони не мають права свою думку нав'язувати (і особливо вогнем і мечем) іншим людям.

Могаметани вірять, що є один Бог і Його останнім пророком є тільки Могамет. І могаметани ці переконання нав'язували чужим людям вогнем і мечем. Жиди вірять, що Мойсей є посередником між Богом і людьми. Японці вірять, що їхній цар (мікадо) є посередником між Богом і людьми, він сам є божеством.

56. "Значить - немає такого розуміння Бога, яке б було усім людством визнане?"

- Немає. Я вірю: величність Бога в тому, що Він дав людям волю розуміти Його так, як хто бажає. І вихована людина ніколи не буде казати: вір в Бога так, як я вірую, а ні - назву тебе безбожником.

1365