A02
Уривок з біографії Лева Силенка, Частина 2
Sylenko small

Уривок з біографії Лева Силенка

Лев Силенко влітку 1964 року почав на ротаторі видавати журнал «Рідна Віра» (накладом 950 примірників) у Вінніпезі (Канада). Він (у спогаді) зазначує: «Є рідна мова, є рідна хата, є рідна школа, але досі ніхто і ніде не сказав, не написав, що в українців є Рідна Віра. Це тому, що в українців віри чужі, принесені з Римської імперії, з Азії».

З назви журналу «Рідна Віра», який ширився в Діаспорі, постали терміни Рідна Віра, рідновіри, рідновір, рідновірський, які тепер часто стрічаємо в газетах, журналах і книжках в Україні.

У 1966 році Силенко почав у Чикаго видавати часопис «Самобутня Україна», в якому, зокрема, написано, що Україна ще не має української інтелігенції, і в цьому причина її несусвітнього горя. Українці з дитячих літ виховані у школах чужої духовости, чужих інтерпретацій історії України, не мають ні чіткої української свідомости, ні виразного українського способу мислення. В українців поняття Бога, релігії, моралі і культури пригноблені іноземними поняттями.

Є переконання: духовні вартості тієї чи іншої релігії в житті людей відіграють важливу роль. Учитель Силенко в своєму вченні проявляє релігійну толерантність, зазначуючи: чим більш благородна релігія, тим більш вона толерантна. Релігія, яка навчає вірити в Бога і милосердно ставитися до людей, правдива релігія. Але це не значить, що людина повинна шукати релігію, приглядаючись, яка краща. Усі добрі матері добрі. Та найкраща мати рідна. Зі всіх добрих релігій найкраща релігія рідна. І так каже індус, сповідуючи індуську віру, юдеєць, сповідуючи юдейську віру, японець, сповідуючи японську віру. Але так ніколи не скаже сповідник інтернаціональної релігії, бо в нього немає національної моралі. Він вибрав чужу релігію і каже, що вона найкраща, бо він її вибрав. Релігія в достойного сина Народу — це рідна мати. Хіба матір можна вибирати і казати, що з різних матерів вибрав найкращу?!

Пророк каже: «Неморально від рідної релігії відрікатися і поклонятися іноземним святощам. Коли рідне недосконале, зроби його досконалим. Коли воно бідне, зроби його багатим. Не будь приймаком у храмі іноземних розумінь Бога, моралі, культури. Будь майстром свого «Я». Чим більш толерантна релігія, тим більш вона досконала. Хто сильний, той не боїться слабшого за себе. Усі слабкі і недосконалі релігії жорстокі, нетолерантні, вони бояться тієї чи іншої релігії, в яких є світліші і могутніші ідеали, благородніше розуміння Бога».

Учитель Силенко своїми мислями звеличує Єство Людства. Він є Його світлим Генієм.

Більшість українських інтелігентів в історії релігій світу мало орієнтується. Вважає, що така релігія, як юдейо-християнізм, є мірилом всіх вартостей (ніби інших релігій на планеті Земля немає). І тому до кожної релігії ставиться з упередженням, байдуже або просто глумливо, мовляв, пережиток, забобонність.

Є багато світлих умів, які в християнській релігії бачать анти науковість, забобонність. У Святому Письмі «МАГА ВІРА»Сімох Законах Правильного Життя ) подано нове розуміння релігії і її призначення. Українське розуміння Бога нічого спільного з юдейо-християнізмом не має.

Учитель Силенко каже: «Я вірую: Дажбог — Правда, Любов, Милосердя. Я в Дажбогові, і Дажбог у мені. Немає віри вищої за Правду, Світло, Любов, Милосердя. Дажбог Єдиносуший і Всюдисущий, і тому Він не потребує амбасадорів (менших, більших богів чи демібогів). Крім Дажбога немає бога».

Пророк Силенко звішує: «Дажбог — Всевишня Многопроявленість. Дажбог діє як жіноча суть в жіночому світі. Дажбог діє як чоловіча суть у чоловічому світі. І це відноситься до тваринного і рослинного світів на планеті Земля.

Дажбог Святий Дух України-Руси. Один, так як одне сонце в небесах, так як одне серце в людини, так як одна мати в дитини. Дажбог життєтворне Світло, ми в Світлі і Світло в нас. Немає віри, вищої за Світло. Ми — діти Дажбожі. Україна — Храм Дажбожий, наша рідна хата. Любити Дажбога — значить любити духовну незалежність Народу, любити Вітчизну правильною, благородною любов’ю».

Учитель навчає: любов до Дажбога повинна бути діюча. Треба не тільки співати пісень про ріки, поля, небо, а й дбати про їх чистоту, непорочність. Від їхнього здоров’я постає здоров’я дітей України.

Коли Силенка запитали, чи в РУНВірі є ідолопоклонство, Він відповів: «У РУНВірі немає ідолопоклонства. Хіба Святий Дух, Правда, Любов, Воля, Милосердя мають образ, стать ? Господь Один, а релігій багато тому, що є багато неоднакових богорозумінь. Є богорозуміння індуське, юдейське, юдейо-християнське, японське, китайське, арабське. У РУНВірі є українське богорозуміння. Всевишній Господь ніякому народові не заборонив мати рідне розуміння Господа і називати Його рідним іменем.

Українці мають світлу душу. У РУНВірі розуміння Бога світле, божественне. І так як юдеї називають свого Господа по-рідному Саваот, а араби по-арабському Аллах, так українці мають назву Господа рідну — Дажбог.

Українці, визнавши Святе Вчення рідного Пророка, перестають бути духовними сиротами. Приймаками у храмах чужих релігій. Українці, як пише «МАГА ВІРА», стають майстрами свого духовного «Я».

Рідний Пророк народжений у степах України, вийшов з лона свого Народу. Він добротний, як добротна многостраждальна душа України. Він своєю душею обіймає душу Людства. Каже слова, які перед Ним не казали Пророки Азії (юдеї), творці догм римського католицизму чи візантійської ортодоксії: «Всі релігії на світі, які проповідують віру в Господа і навчають людину любити людину, правдиві віри.

Та є рідна мати, і є чужа мати. Є Рідна віра, і є Чужа віра. Неморально до рідного повернутися спиною, а перед чужою духовністю стояти на колінах «со страхом і трепетом». Неморально чужу матір любити більше, ніж рідну».

Милосердний і Всеправедний Господь Дажбог, якому силенкияни поклоняються, нікого не карає пеклом і нікого не розсолоджує раєм. Пророк каже, що пекла під землею немає і раю на небесних просторах немає. Рай і пекло є в душі людини. Людина, живучи в розкошах чи бідноті, має рай в душі, якщо вона добродійна, милосердна. Добрі вчинки, нею здійснені для Вітчизни й людей, облагороднюють її. В її душі рай — щасливий спокій, світлі хвилювання, у неї правильне мислення. І люди їй милі.

«МАГА ВІРА» пише: «Життя варте того, щоб його любити і не затруювати його чорними хмарами зла і ненависти. Світло походить від Світла. Добро походить від Добра».

Учитель Силенко каже: «Є пекло в душі тієї людини, яка, живучи в розкошах чи бідноті, знедолює себе злочинами, жадністю, забобонністю, сліпим егоїзмом. Її злі вчинки, її неправильне ставлення до себе, до ближніх і до життя знищили рай в її душі, знищили спокій, і вона страждає. І це страждання їй не дає можности відстояти себе і боротися з різними недугами і життєвими перешкодами. Вона не має змоги ні правильно мислити, ні правильно хвилюватися. І світ і люди їй неприємні».

З Силенкового Святого Вчення бачимо, що людина сама себе знещасливлює нижчими жаданнями і сама себе ощасливлює вищими жаданнями. Пророк дає такі визначення:

«Нижчі жадання: обмовство, об’їдання, пияцтво, заздрість, неточність, обманство, зрадливість, неорганізованість, дратівливість, злодійкуватість, бруд, улесливість, лицемірність, лінивство, байдужість, нетерпимість, сліпе самолюбство, забобонність, ворожбитство, жорстокість, служіння чужій духовності, свавілля, нарікання на долю, погоду, світ. Хто не здібний сам в собі поневолити нижчі жадання і причини, пов’язані з ними, той не здібний бути людиною вільною, шляхетною, успішною, світло-віруючою. І коли народ складається з таких синів і дочок, не буде він господарем у своїй хаті».

Учитель Силенко навчає: «Ми повинні стати народом, який свідомо наполегливо покращує своє єство і своє оточення. Ми повинні починаючи з дитячих років себе збагачувати навиками, які мають вищі жадання: вірність, точність, цілеспрямованість, зосередженість, організованість, відважність, працьовитість, ощадність, тактовність, акуратність, мило-сердність, співчутливість, діловитість.

Коли народ складається із самодисциплінованих синів і дочок — великий він. Він коваль своєї долі, незалежний господар у своїй хаті».

Учитель Силенко має вдачу тих, які творять династії, імперії. Та Він покликаний до вищих духовних висот. Він творець Держави Духа — Засновник нової релігії (РУНВіри).

Він, Пророк, здійснює Переоцінку Духовних Вартостей. Звішує Заповіді:

 1. Розумій і люби Бога по-рідному.
 2. Не поклоняйся чужоземним поняттям Бога.
 3. Самовдосконалюй розум, душу і тіло.
 4. Вір у себе.
 5. Люби родичів своїх.
 6. Виховуй дітей своїх у дусі Рідної Віри.
 7. Шануй духовність Предків своїх.
 8. Шануй свята Рідної Віри.
 9. Не самозабувайся на чужині.
 10. Не обмовляй.
 11. Живи для добра Вітчизни.
 12. Будь правдивим свідком.
 13. Обороняй свої скарби і не привласнюй чужі.
 14. Не люби ворогів Народу твого. Не будь рабом.
 15. Не лишай в біді приятеля свого.
 16. Не зневірюйся.
 17. Люби дітей свого і чужого Народу.

У Святих Заповідях бачимо благородство, милосердя, вірність Батьківщині. Людяне ставлення людини до людини.

Лев Силенко пише в «МАГА ВІРІ», що не можна почування доброї людини ображати, кажучи їй «не крадь», коли вона ніколи нічого не крала і не має у своїй вдачі нахилу до крадіжок. Очевидно, коли у спільноті багато крадіїв, то для них заповідь «Не крадь» потрібна, хоч злодії тому є злодіями, що вони на жодні заповіді не звертають уваги.

Щоб Святі Заповіді, які є в РУНВірі, успішно втілювалися в щодення, Пророк дав Сім Законів Правильного Життя:

 1. Правильне Мислення:
  • Воля
  • Мета
  • Відвага
 2. Правильне хотіння:
  • Любов
  • Справедливість
  • Послідовність
 3. Правильне виконання:
  • Відповідальність
  • Точність
  • Дисципліна
 4. Правильне ставлення до Себе й Оточення. Повноцінне «Я»:
  • Незалежне «Я»
  • Небайдуже «Я»
  • Узгоджене «Я»
 5. Правильне Харчування:
  • Якісна Пожива
  • Національне Вариво
  • Обрядність
 6. Правильна Любов:
  • Ненависть і ощадність
  • Співпереживання і Жертовність
  • Духовна Краса і Вірність
 7. Правильна Віра:
  • Природне Народження
  • Блаженне Розуміння
  • Правильне Призначення

Сім Законів Правильного Життя потрібні як хліб і вода. Свідомо їх впроваджуючи у щодення, родиться нова людина. З людей, які здібні самі себе впорядковувати, створиться новий народ, народ з будуючими навиками.

У «МАГА ВІРІ» (48-й День, сторінки 1225 —1293) подані Сім Законів Правильного Життя повністю. У журналі «Наука і суспільство» (Київ) у числах 2, 4 за 1991 рік, і в числах 10, 11, 12 за 1991 рік, і від числа 1-го до 12-го за 1992 рік скорочено були поміщені Сім Законів Правильного Життя.

Понад дванадцять тисяч листів прийшло з міст і сіл України до США на Оріяну (Спрінг Глен, Ню-Йорк), де стоїть Соборний Храм Святині Матері України. Оглянула короби, в яких лежать листи, складені по областях.

Учителі, студенти, письменники, робітники, селяни запитують, де і як можна придбати Святе Письмо «МАГА ВІРА», просять прислати фотографію Учителя Лева Силенка. Запитують, де і в якій родині народився.

Учителі пишуть, що вони у школі викладають учням основи Сімох Законів Правильного Життя. І просто благають вислати літературу РУНВіри, зазначують: дуже сумно, що досі «МАГА ВІРА» недоступна для багатьох в Україні.

В листі інженер В. С. зі Львова пише: «Скільки витрачено душевної енергії, часу, коштів на видання книжок впродовж декількох століть, у яких осуджується уніатство як зрадництво «батьківської віри православної». І навпаки — скільки витрачено душевної енергії, часу, коштів на видання книжок впродовж багатьох століть, спрямованих проти греко-православія. І скільки ця сварня завдала нашому народові душевних ран, роз’єднань, викликала ненависть українця до українця. І людей так втомила ця ворожнеча, під’юджена архиєреями чужовір’я, що вони хочуть відійти від юдейо-християнізму в ім’я спокою на душі, в ім’я національного щастя. Куди йти, де шукати спасіння?

І возрадувались душі українські: в Україні і по всьому світові прокотилася вістка, що прийшов рідний Пророк звістити українцям українське розуміння Єдиносущого і Всеправедного, Милосердного Господа з ім’ям Дажбог».

І часто в листах можна прочитати такого змісту слова: «Учителю Лев Силенко, добре, що Ви є. Нам тепер стало світліше на душі. Сама дійсність, що Ви є, дає нам силу. Є РУНВіра, яка зріднює нас, полтавців, киян, лемків, буковинців, гуцулів, січославців, одеситів, львів’ян. Світлий, Богом нам посланий Учителю, добре, що Ви є».

Листи роблять велике враження. І я подумала: «Люди, стрічайте Гостя. Стрічайте Рідного. Він несе Вам спасіння. Його почування і мислі керовані світлими таїнами Космосу. Він благословенний Всюдисущим, Всеправедним і Всемогутнім Дателем Буття — Дажбогом».

Світослава Лисенко
Професор Джорж Вашингтон Університету (США),
духовна дочка Льва Силенка, біограф.
Джерело: Учитель Силенко, його родовід, життя і Віра в Дажбога